27 Maj 2015    |    Juliusz, Magdalena, Jan
 
  • 27 May 2015

    Wietrznie 16°C 7°C

  • 28 May 2015

    Partly Cloudy 18°C 8°CArtykuły

Apteczny chaos

altGorączka? Migrena? A może skręcona kostka? Jeśli coś takiego przydarzy nam się w nocy lub w dzień świąteczny, zanim pójdziemy do apteki, przygotujmy się najpierw do mozolnych poszukiwań w Internecie. Inaczej możemy natrafić na drzwi zamknięte na kłódkę

- 30 października byłem z 4-letnią wnuczką w nocnej pomocy i potrzebne były leki, ale nie było gdzie ich kupić. Nawet na Pólku nie ma już dyżurnej apteki. Jest ona czynna tylko do północy – skarżył się nasz czytelnik.
Na szczęście nie jest aż tak źle. Apteki dyżurują każdej nocy, jedna w Nowym Dworze i jedna w Nasielsku. Jednak mieszkańcy Nowego Dworu przyzwyczajeni są do nocnych dyżurów apteki przy ul. Bohaterów Modlina i tam zazwyczaj się kierują. Tymczasem nocne dyżury aptek określa harmonogram przygotowany przez starostwo powiatowe w Nowym Dworze, który obowiązuje od 10 stycznia br. Najwyraźniej informacja o harmonogramie nie dociera do wszystkich zainteresowanych.

Tylko dla internautów
Można się z nim zapoznać jedynie na stronie starostwa powiatowego (www.nowodworski.pl), jednak nie ma go na stronie głównej i trzeba się trochę postarać, żeby go odszukać.  Cała „procedura” jest nieco skomplikowana i na pewno nie ułatwia życia osobom starszym i nieobeznanym z komputerami. Szczególnie uciążliwe może się to okazać w sytuacji, kiedy zestresowani stanem zdrowia naszym lub członka rodziny, usiłujemy jak najszybciej znaleźć aptekę czynną w nocy w danym terminie.
Chwała starostwu za to, że zajęła się sprawą nocnych oraz świątecznych dyżurów aptek i wyznaczyła im harmonogram pracy, ale efektywne poinformowanie mieszkańców o dyżurach przerosło urzędników.

Dzieci chorują w nocy
„Jestem mieszkanką Nasielska i jednocześnie mamą. 26 października ok. 21.00 zmuszona byłam skorzystać z chorym dzieckiem z Nocnej Pomocy Lekarskiej, świadczonej przez SZPZOZ w Nasielsku, przy ul. Sportowej, który to SZPZOZ wygrał swojego czasu przetarg na świadczenie tych usług w powiecie nowodworskim. Zostałam bardzo miło i kompetentnie przyjęta, dziecko dostało pilnie do podania leki. Niestety, żadna z aptek w Nasielsku tego wieczoru nie pełniła nocnego dyżuru. A jest ich w Nasielsku aż cztery (!), jedna z nich nawet naprzeciwko przychodni. Niedaleko w Nowych Pieścirogach jest jeszcze jedna. Tymczasem na wywieszce w jednej z nich wyczytałam, że najbliższa apteka pełniąca dyżur jest dopiero w Nowym Dworze Maz., a całodobowa aż w Legionowie” - skarżyła się nasza czytelniczka w liście opublikowanym w nr 44 Tygodnika.
Choroba dziecka zaskoczyła ją w dniu, kiedy to według harmonogramu ustalonego przez starostwo powiatowe, dyżur w Nasielsku powinna pełnić apteka przy ul. Kilińskiego (dyżur tej apteki przypadał w dniach 14-30 października). Okazuje się, że apteka, o której mowa, została zlikwidowana na początku października.
- Cały październik mieliśmy już praktycznie zamknięte. Na początku października wysłałam pismo do starostwa z informacją o tym, że nie mogę dalej pełnić nocnych dyżurów, bo zamykam aptekę – wyjaśnia Henryka Godlewska, właścicielka nieistniejącej już apteki przy ul. Kilińskiego w Nasielsku.

Błąd urzędniczy?
Fakt, że takie pismo dotarło do urzędu, potwierdził starosta nowodworski Krzysztof Kapusta. W takim razie, skoro właścicielka apteki ma usprawiedliwienie, to kto popełnił błąd?
Wyjaśniając tę kwestię skontaktowaliśmy się z Katarzyną Kobuszewską, pełnomocnikiem ds. zdrowia w starostwie. Na pytanie, czy w związku z zamknięciem jednej z nasielskich aptek wyznaczono inną do pełnienia dyżurów nocnych, pełnomocnik odpowiedziała, że sprawa po prostu gdzieś umknęła.
- Aktualnie pracujemy nad ustaleniem nowego harmonogramu. Obecny obowiązuje do 8 stycznia 2012 r. Mamy w planach zorganizowanie spotkania z aptekarzami. Trzeba w tej sprawie negocjować, my nie chcemy im niczego narzucać – tłumaczy K. Kobuszewska.
Joanna Lejtan

Komentarze   

 
0 #1 witold 2012-03-31 09:33
Sprawdziłe w histori choroby w nocnej pomocy żadna porada dla dziecka w tym dniu nie była udzielana
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Nowy numer TN już w kioskach i sklepach!

jedynka zPiszemy m.in. na temat szokującej decyzji o zwolnieniu dyrektora nowodworskiego szpitala. Mamy też relację pasażerki samolotu Ryanair z awaryjnego lądowania w Modlinie. Przeczytacie też, co mieszkańcy Czarnowa sądzą o oskarżonym o zabójstwo Wiesławie W.

Zachęcamy do lektury!

 


Porozmawiajmy o Funduszach Europejskich
W najbliższych latach Polska otrzyma ponad 82 mld euro z Funduszy Europejskich. W serialu z udziałem Stanisława Tyma mówimy, na co można dostać dofinansowanie, a w gazecie piszemy, gdzie uzyskać niezbędne informacje.
Nieruchomości w Hiszpanii | tanie mieszkania | tanie nieruchomości | Alicante | Gandia |
Kaba brukarstwo

Osiedle Royal w Wieliszewie

apteki-informator